محصولات بهداشتی

ترفندهایی برای خوشبو نگه داشتن دستشویی

خوشبو کننده دستشویی

خوشبو نگه داشتن سرویس بهداشتی؛ یکی از دردسرهایی که تقریبا همه با آن مواجه هستند، بوی نامطبوع سرویس های بهداشتی و حمام منازل است. خوشبو کننده دستشویی یکی از راه های کاربردی برای حل این مشکل است.

یکی از این بوهای آزاردهنده که معمولاً در هر خانه‌ای ممکن است بپیچد، بوی بد سرویس بهداشتی است. این بخش از خانه که در قدیم در حیاط ساخته می‌شد، یا از بخش نشیمن، اتاق خواب و آشپزخانه‌ها جدا بود. حتی قبل از رشد روزافزون آپارتمان‌ها، معمولاً سرویس‌های بهداشتی خانه‌ها یک ورودی دیگر داشت که فاصلۀ نشیمن و دستشویی را بیشتر می‌کرد. بنابراین هیچ وقت بوی بد آن در خانه نمی‌پیچید. در خانه‌های کوچک امروزی، این بخش از خانه کاملاً به بخش‌های دیگر باز می‌شود و کمترین بویی ازآن در همه جای خانه می‌پیچد.

از آن جا که این فضاها عموما مرطوب هستند، به وجود آمدن بوی بد در آن ها کاملا طبیعی است. این موضوع اصلا خوشایند نبوده و گاهی اوقات به یک معضل تبدیل می شود. روش های جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع و رفع آن به قدری ساده هستند که برای انجام ندادن آنها هیچ بهانه ای نخواهید داشت.

شما می توانید با ترفندهای بسیار ساده از شر بوی نامطبوع این فضاهای مرطوب و عموما بدبو خلاص شوید و هرگز اجازه ندهید بوی بد به آن ها راه پیدا کند.

برخی از این روش ها از مواردی بهره می گیرند که در همه منازل موجود است و از این رو هیچ هزینه یا دردسر خاصی برای شما نخواهند داشت. پس با خانه برتر همراه باشید، تا این ترفند ها را باهم یاد بگیریم:

1-فضا را مرتبا از آلودگی ها تمیز کنید

اولین کاری که باید برای داشتن یک حمام یا سرویس بهداشتی خوشبو انجام دهید، تمیز کردن فضاست. یک فضای آلوده هر چقدر هم که با خوشبو کننده های مختلف معطر شود، همچنان در ذات خود آلوده و بدبو خواهد بود که اصلا خوشایند نیست. حمام ها از آن جا که به صورت مداوم با رطوبت سر و کار دارند، می توانند بوی نامطبوعی به خود بگیرند. دستشویی های کثیف را نیز نمی توان به این راحتی ها از شر بوی بد خلاص کرد و به همین دلیل است که اولین قدم شما برای داشتن یک سرویس بهداشتی خوشبو، تمیز نگه داشتن آن است. اگر سرویس یا حمام شما مرتبا تمیز شود، احتیاج چندانی به خوشبو کننده ها نخواهد داشت. بهتر است هر هفته یک بار به تمیز نمودن فضای سرویس بهداشتی بپردازید.

2-بررسی لوله‌کشی، تجهیزات و سطوح دستشویی

بعضی اوقات گرفتگی‌ها یا جمع‌شدن آب آلوده یا فاضلاب در بخشی از دستشویی، بوی بد به وجود می‌آورد. بررسی کنید که آیا بوی بد از جای مشخصی می‌آید یا نه. ممکن است در جایی از تجهیزات شیر آب و لوله‌کشی آب آلوده یا آشغال جمع شده باشد. گاهی ممکن است نیاز باشد بخشی از تجهیزات را تعویض کنید.

همچنین خرابی‌های مصالح به‌کاررفته در دستشویی هم ممکن است باعث جمع‌شدن آلودگی و ایجاد بوی بد شوند. مشکلات احتمالی سطوح مثل ساییدگی‌ها و شکستگی سرامیک‌ها و کاشی‌ها را تعمیر کنید.

خوشبو کننده دستشویی

خوشبو کننده دستشویی

 

3-از تهویه مناسب در حمام و دستشویی بهره بگیرید

در راستای داشتن یک سرویس بهداشتی خوشبو بهره مندی از تهویه مناسب است. داشتن پنجره یا فن برای تهویه هوای حمام و دستشویی لازم است. جریان هوا ساده ترین روش برای کاهش بوی بد است.

تهویه سرویس بهداشتی و حمام از مهم ترین مواردی است که باید در خوشبو نگه داشتن فضای آن ها مد نظر قرار داده شود. فضایی که دارای تهویه مناسب باشد، این امکان را خواهد داشت که با ایجاد بوی بد به سادگی با هوای تازه پر شود.

اگر در این قسمت ها فن نصب شده، پس از استفاده از حمام و دستشویی بلافاصله آن را روشن کنید. در این رابطه پنجره ها بهترین گزینه هستند. پنجره می تواند در عین بیرون کشیدن هوای بدبو، آن را با هوای تازه جایگزین کند.

هواکش ها نیز از مواردی هستند که می توانند در این زمینه کارساز باشند. یادتان باشد که هر روز پنجره های توالت و حمام خود را باز کرده و به هوای آزاد اجازه دهید محیط را از بوی نم و دیگر موارد بدبو پاک کند. همچنین در صورت وجود هواکش باید مدام آن را مورد استفاده قرار دهید تا از ایجاد بوی بد جلوگیری شود.

هوای مرطوب ایجاد شده در نتیجه دوش داغ از حمام، باعث ایجاد کپک و میکروب می شود.پس باید هوای آن را خنک نگهدارید.

 

4-کمی جوش شیرین در قسمت بدبو بریزید

جوش شیرین هم یکی از موادی است که می تواند بوی بد را به خوبی از بین ببرد. این ماده از دیرباز به عنوان ضد بو شناخته شده و همچنان نیز کاربرد خود را در از بین بردن بوی بد و جلوگیری از به وجود امدن آن حفظ کرده است. از جوش شیرین می توان برای از بین بردن بوی بد چاه دستشویی و یا دیگر قسمت های بدبو استفاده کرد. برای این که تاثیر جوش شیرین بیشتر شود، می توانید آن را با نمک و کمی آب جوش ترکیب کنید و در محل مورد نظر بریزید. خواهید دید که پش از مدت کوتاهی بوی بد محل مورد نظر به کلی از بین می رود. می توانید با تکرار کردن این کار از به وجود آمدن بوی بد جلوگیری نمایید تا هیچ وقت مجبور به استفاده از خوشبو کننده ها نشوید.

 

5-از شمع های خوشبو کننده کمک بگیرید

روش های معطر ساختن فضای سرویس بهداشتی به قدری متنوع شده اند که می توانید از میان آن ها گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید. این گزینه دلخواه می تواند استفاده از شمع های خوشبو کننده باشد. شمع هایی وجود دارند که اصولا معطر بوده و با روشن شدن رایحه های فوق العاده و متنوعی را در فضای مورد نظر شما پراکنده می کنند. این شمع ها عموما فانتزی بوده و از این رو می توانند به لحاظ زیبایی شناسانه و دکوراتیو نیز برای استفاده در سرویس بهداشتی مناسب باشند. شمع های خوشبو کننده را می توانید در رایحه های مختلف تهیه کنید و در عین معطر کردن هوا به کمک آن ها از آرامشی که در فضا به وجود می آورند نیز لذت ببرید.

 

6-خوشبو کننده های خانگی برای سرویس بهداشتی و حمام

برای حذف بوی بد حمام و دستشویی استفاده از خوشبوکننده های خانگی است. این خوشبو کننده ها را می توانید در منزل تهیه کنید. بعضی از آنها در بازار موجود نیست.

برای تهیه یک خوشبو کننده هوا می توانید یک محلول بسازید که مواد آن شامل:

آب سه فنجان
الکل یک قاشق
20 قطره روغن اسانس شامل روغن اسطوخودوس، روغن نارنج و روغن اکالیپتوس را با هم مخلوط کنید.
این روغن ها را از طریق عطاری می توانید تهیه کنید.

پس از مخلوط کردن این مواد، آن را در یک بطری اسپری بریزید و پشت در توالت و حمام قرار دهید تا زمان نیاز از آن استفاده کنید.

اگر بوی الکل این محلول آزارتان می دهد، یک خوشبو کننده دیگر بسازید.

دو فنجان آب
یک قاشق سرکه سفید
10 قطره روغن نارنج یا اوکالیپتوس ترکیب کنید.
سپس این محلول را درون بطری بریزید و در مواقع نیاز از آن استفاده کنید.

خوشبو کننده دستشویی

خوشبو کننده دستشویی

 

7-روغن های طبیعی را به کار بگیرید

طبیعت و موهبت هایش یکی از بهترین گزینه هایی هستند که می توان تقریبا برای انجام هر کاری از آن ها کمک گرفت. خوشبو نگه داشتن سرویس بهداشتی نیز از این قاعده مستثنی نیست. گیاهان بسیاری هستند که می توان با بهره گرفتن از روغن آن ها عطر فوق العاده شان را جایگزین بوی بد سرویس بهداشتی کرد. این روغن های طبیعی را می توانید به راحتی از عطاری ها تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید. برای بهره بردن از مزیت خوشبو کنندگی روغن های طبیعی، بایست آن ها را گرم کنید. اسانس سوزهایی هستند که می توانند این کار را به سادگی برای شما انجام دهند. در صورتی هم که اسانس سوز در دسترس ندارید، می توانید خودتان با گرم کردن آن ها، فضای دستشویی را معطر کنید. برای این تاثیر این روغن ها را تداوم ببخشید، باید آن ها را تجدید کنید.

خوشبو کننده دستشویی

خوشبو کننده دستشویی

8-استفاده از مایع شوینده محصولات بهداشتی

در هشتمین روش باید از شوینده های قدرتمند استفاده کنید. گاهی دلیل بوی بد حمام و دستشویی نه به دلیل جریان هوا، بلکه به دلیل جرم و آلودگی است که بر روی کف و دیواره های آن باقی مانده است.

شوینده های قدرتمند شاید گرانقیمت باشند، اما می توانند راهی برای از بین بردن بوی بد باشد.

گیاهان خشک شده طبیعی هم می توانند باعث طراوات و تازگی حمام و دستشویی شوند.

اگر این گیاهان و گل های طبیعی خشک شده را داخل یک ظرف پلاستیکی بریزید و در گوشه ای از حمام و دستشویی قرار دهید، می تواند بوی بد حمام و دستشویی را از بین ببرد.

 

9- گیاهان معطر را در فضای سرویس بهداشتی قرار دهید

از ساده ترین راهکارهای خوشبو نگه داشتن سرویس بهداشتی ، استفاده از گیاهانی است که به طور طبیعی خوشبو هستند. این روش می تواند یکی از تاثیر گذارترین گزینه های پیش رو باشد، چرا که با استفاده از آن نیازی به جایگزین یا تمدید کردن نخواهید داشت.

گیاه معطری که در فضا قرار می دهید، می تواند تا مدت ها فضا را خوشبو نگه داشته و شما را از دغدغه تجدید رایحه نجات دهد.

تنها کاری که باید در حق این خوشبو کننده های طبیعی و فوق العاده انجام دهید، این است که هر چند وقت یک بار آن ها را آبیاری کنید.

12. روش آخر از بین بردن بوی بد حمام و دستشویی
آخرین روش برای از بین بردن بوی بد حمام و دستشویی زمانی کاربرد دارد، که بو خیلی آزاردهنده نباشد.

مقداری عطر را بر روی حبابِ چراغ حمام و دستشویی بمالید. زمانی که چراغ روشن می شود، به حباب گرما می دهد که عطر را تبخیر می کند.

سپس بخار عطر در فضای حمام و دستشویی می پیچد و باعث خوشبو شدن این فضاها می شود.

خوشبو کننده دستشویی

خوشبو کننده دستشویی

 

10-استفاده از خوشبو کننده‌های دستشویی

اما یکی از ساده‌ترین راه‌های از بین بردن بوی بد دستشویی استفاده از محصولات خوشبو کننده دستشویی است. این محصولات با تنوع بسیار برای سلیقه‌های متفاوت طراحی شده‌اند. این محصولات در چند مدل تولید می‌شوند که در ادامه دربارۀ آن‌ها می‌خوانید.

سه نوع خوشبوکنندۀ هوای دستشویی در بازار وجود دارد:
خوشبوکننده‌های جامد که به صورت ژل یا مواد خوشبوکننده در بسته‌های مختلف ارائه می‌شوند.
اسپری‌های ساده که مانند اسپری‌‌های عطر و ادکلن عمل می‌کنند و باید آن‌ها رادر فضا اسپری کرد.
خوشبوکننده‌های گازی که با دستگاه اتوماتیک، هوای معطر را در فضای دستشویی پخش می‌کنند.
این روزها دستۀ سوم خوشبوکننده‌ها طرفدار بیشتری دارند. اتوماتیک بودن کارکرد این خوشبوکننده‌ها نقش چشمگیری در استقبال از آن‌ها دارد. چون این خوشبوکننده‌ها به صورت اتوماتیک در زمان‌های مشخصی عطر و بوی خوش را به داخل فضا اسپری می‌کنند.

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که صرف همراهی دستگاه اتوماتیک با اسپری نشان‌دهندۀ کیفیت آن نیست. دستگاه اتوماتیک ممکن است کار شما را راحت‌تر کند اما موضوع مهم کیفیت محلولی است که اسپری می‌شود.

در این بخش به چند نکته دربارۀ اسپری‌های خوشبوکننده اشاره می‌کنیم که در انتخاب به شما کمک کند.
ترکیب محلول در این اسپری‌ها باید از موادی باشد که برای محیط زیست و تنفس مشکل ایجاد نکند. بسیاری از محصولات موجود در بازار برای سلامتی مضر هستند.
بسیاری از خوشبوکننده‌ها به جز ایجاد بوی خوش موقتی، فایدۀ دیگری ندارند. ترکیب بوی بد محیط با این عطرها معمولاٌ هوا را بدتر می‌کند.
ترکیب مواد خوشبوکننده‌ای سالم است که از میزان گاز کمتری در آن استفاده شده باشد. درواقع خوشبوکننده‌هایی که مادۀ اصلی آن‌ها آب است، محصولات سالم‌تری هستند.
درست است که هر محصولی با منشاء گیاهی سالم‌تر به نظر می‌رسد؛ اما هیچ محصول خوشبوکننده‌ای صدردرصد گیاهی نیست. در واقع در این محصولات از مواد مصنوعی با رایحه‌های طبیعی استفاده می‌شود. مهم این است که این مواد مجاز باشند و برای سلامت انسان و محیط زیست مضر نباشند.

 

 

معرفی خوشبو کننده ایفل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *